ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 11222062
*
nr 1122 2062
PASTEL
signed, Man, 29x19,
signerad, Man, 29x19
Withdrawn
Auction date:
Monday August 14 2017
at 19:29:08
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita man pastell vattenfärg
-
6275 PASTEL
unidentified artist. 19th century, portrait of a w..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:56
-
6018 PASTELS
2 pcs, L Smidt, landscape. Signed. Image dimension..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:12
*
PASTEL
nr 1122 2062
PASTEL
signed, Man, 29x19,
signerad, Man, 29x19
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday August 14 2017 |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita man pastell vattenfärg
-
6275 PASTEL
unidentified artist. 19th century, portrait of a w..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:56 -
6018 PASTELS
2 pcs, L Smidt, landscape. Signed. Image dimension..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:12